„Ziarna losu”
Polskie Radio PiK
audycja - 11 listopada, godz. 16:30
audycja - 13 listopada, godz. 20:00.
Zapraszamy na okruchy historii nawiązujące do wydarzeń oraz osób związanych z powstaniem Grobu Nieznanego Żołnierza. Jednym z takich okruchów jest postać związana z Gniewkowem oraz naszą gminą.
„O tym, że życie bywa nieobliczalne i nieprzewidywalne przekonało się wielu z nas. O tym że każdy nosi w sobie cudowną opowieść – niewielu pamięta. A zadaniem autorów audycji z cyklu „Ziarna losu” Państwu o tym przypominać, wydobywając te opowieści z archiwalnych kart i zapisów, a także relacji świadków opisywanych wydarzeń” - tak redaktorzy opisują cykl cotygodniowych audycji.
Tym razem - z racji przypadającego dzisiaj Narodowego Święta Niepodległości - tematem wiodącym będzie Grób Nieznanego Żołnierza.
Przy tej okazji, nasz pracownik - Katarzyna Podczaska - prezentuje postać Józefa Buczkowskiego, ogniomistrza urodzonego w Niemojewie, przez lata związanego z Markowem oraz Inowrocławiem, a pochowanego w ... Gniewkowie.
Króki rys historyczny:
Generał Władysław Sikorski, minister spraw wojskowych, 24 stycznia 1925 r. na posiedzeniu Rady Ministrów przedstawił projekt budowy Grobu Nieznanego Żołnieża, który umiejscowiono pośrodku kolumnady Pałacu Saskiego. Gen. Marian Kukiel, szef Wojskowego Biura Historycznego, był tym, któremu powierzono wytypowanie piętnastu pobojowisk. Z jednego z nich zabrane miały zostać szczątki bezimiennego żołnierza, a z pozostałych urny z ziemią.One znajdują się właśnie w GNZ.
Uroczyste losowanie nastąpiło 4 kwietnia 1925 r. w Sali Rady Wojennej Ministerstwa Spraw Wojskowych. Los padł na pobojowisko lwowskie (listopad 1918 r.).
Dokonał tego aktu ogniomistrz Józef Buczkowski z 14. Pułku Artylerii Polowej, najmłodszy wiekiem kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari w okręgu wojskowym warszawskim.
Los padł na pobojowisko lwowskie (listopad 1918 r.).
Józef Buczkowski w 1927 roku wystąpił z wojska i mieszkał w Warszawie. W połowie lat 80 przeniósł się do Inowrocławia i zamieszkał u siostrzenicy. Zmarł w inowrocławskim szpitalu 29 kwietnia 1988 roku.
Został pochowany na cmentarzu w Gniewkowie, obok swojej matki.
Cześć Jego Pamięci!
Fotografia pochodzi z prywatnego archiwum Pana Piotra Strachanowskiego (dostęp - www.pomorska.pl).